Меню

Графік роботи

понеділок-п’ятниця
з 9-30 до 17-00

З урахуванням численних звернень інженерів-проектувальників саморегулівна організація у сфері архітектурної діяльності Всеукраїнська громадська організація «Гільдія проектувальників у будівництві» (СРО ВУГіП) за участю фахівців у галузі права та з урахуванням консультацій з іншими саморегулівними організаціями у сфері архітектурної діяльності, проаналізувавши норми постанов Кабінету Міністрів України від 23 червня 2021 р. № 651 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 р. № 554» (далі – Постанова № 651), № 681 «Деякі питання забезпечення функціонування Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва» та інших нормативно-правових актів з питань, які пов’язані із професійною атестацією виконавці окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури, інформує про наступне.

Постановою № 651 установлено, що виконавці, які отримали кваліфікаційний сертифікат до 1 січня 2016 р. або виконували на законних підставах відповідні роботи без отримання кваліфікаційного сертифіката, можуть за результатами проходження професійної атестації отримати кваліфікаційний сертифікат вищої категорії за умови підтвердження досвіду виконання відповідних робіт (послуг).

З прийняттям зазначених змін у законодавстві вникла необхідність однакового розуміння правових підстав та практики проведення процедури професійної атестації, у зв’язку з чим СРО ВУГіП повідомляє.

1. Для проходження професійної атестації виконавці повинні подати заяву та документи, визначені частиною сьомою статті 17 Закону України «Про архітектурну діяльність» (далі – Закон). Відповідно Закону, до заяви додається документ про підвищення кваліфікації протягом останніх п’яти років за відповідними програмами за напрямом професійної атестації. Тобто, для проходження професійної атестації має бути подано відповідний документ (свідоцтво) про підвищення кваліфікації, виданий не пізніше п’яти років до дати подання заяви.

2. Системний аналіз змісту статті 17 Закону та пункту 10 Порядку проведення професійної атестації відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 р. № 554 (у редакції Постанови № 651), що рішення про видачу кваліфікаційного сертифіката приймається за результатами складення виконавцем іспиту. Порядком проведення іспиту інженерів-проектувальників, які проходять професійну атестацію (зі змінами), затвердженим рішенням Атестаційної архітектурно-будівельної комісії СРО ВУГіП, для потреб проходження професійної атестації з отриманням кваліфікаційного сертифіката вищої кваліфікаційної категорії за бажанням виконавця, який має чинний[1] кваліфікаційний сертифікат, виданий до 1 січня 2016 р., передбачено можливість зараховувати результати іспитів, складених до 1 січня 2016 р. Звернення виконавця про зарахування результатів іспитів подається письмово.

3. Відповідно до Порядку внесення плати за проведення професійної атестації, затвердженого наказом Мінрегіону від 1 вересня 2011 р. № 172, виконавець вносить плату за проведення професійної атестації перед проведенням іспиту. Враховуючи відсутність процедури проведення іспиту та відповідних витрат на його проведення у разі, якщо для проходження професійної атестації зараховуються результати іспитів, складених до 1 січня 2016 р., плата за проведення професійної атестації в такому випадку не стягується.

4. Підпунктом 2 пункту 1 Постанови № 651 обов’язковою умовою отримання кваліфікаційного сертифіката вищої кваліфікаційної категорії для виконавців, які мають чинні кваліфікаційні сертифікати, видані до 1 січня 2016 р., визначено підтвердження їх досвіду виконання відповідних робіт (послуг). Виходячи з специфіки професійної діяльності, для потреб проходження професійної атестації за професією «інженер-проектувальник» у першу чергу слід враховувати наступне:

1) згідно з Порядком розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженим наказом Мінрегіону від 16 травня 2011 р. № 45, зареєстрованим у Мін’юсті 1 червня 2011 р. за № 651/19389, титульний аркуш проекту підписується та скріплюється печаткою ГАПа (ГІПа), а окремі розділи або частини проектної документації підписуються виконавцями, які мають кваліфікаційний сертифікат, які є безпосередніми розробниками цих розділів або частин проектної документації;

2) відповідно до пункту 6 частини першої статті 22-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проектна документацію на будівництво об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, в електронній формі вноситься до Реєстру будівельної діяльності.

Отже, досвід виконання робіт (послуг) інженера-проектувальника за останні три роки може, зокрема, підтверджуватися його підписами на проектній документації об’єктів відповідного класу наслідків (відповідальності), що підтверджують виконання проектних робіт за напрямком професійної спеціалізації, або відповідною інформацією з Реєстру будівельної діяльності.

Подані документи будуть розглянуті Атестаційною архітектурно-будівельною комісією СРО ВУГіП і прийнято відповідне рішення. У разі необхідності, для неупередженого та об’єктивного розгляду інженер-проектувальник може бути запрошений на засідання цієї Комісії.

 


[1] Строк дії кваліфікаційного сертифіката не обмежується для осіб, які не мають перерви в роботі за фахом понад три роки та підвищують кваліфікацію відповідно до законодавства не рідше ніж один раз на п’ять років. Відомості про дотримання цих вимог вносяться до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

До відома інженерів-проектувальників!

Листом Міністерства розвитку громад та територій України від 17.12.2024 № 23815/28/10-24 погоджено зміни до Порядку реалізації делегованого повноваження щодо проведення професійної атестації інженерів-проектувальників, які були прийняті рішеннями Правління ВУГіП від 29.11.2024 № 8 та від 11.12.2024 № 9.

СРО ВУГіП звертає увагу на те, що вказані зміни спрямовані на реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 19.01.2024 № 62 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 р. № 554 і від 23 червня 2021 р. № 681» (далі – Постанова № 681).

Серед іншого, Постанова № 681 регулює питання внесення до Реєстру будівельної діяльності інформації про відсутність у виконавців (інженерів-проектувальників) перерви у роботі за фахом строком понад три.

У новій редакції Порядку реалізації делегованого повноваження щодо проведення професійної атестації інженерів-проектувальників, яку розміщено на цьому вебсайті за посиланням, питанням внесення до Реєстру будівельної діяльності інформації про відсутність перерви у роботі за фахом строком понад три відведені:

  1. стаття 16. Особливості реалізації делегованого повноваження щодо виконавця, строк дії кваліфікаційного сертифіката якого припинено;
  2. стаття 161. Внесення СРО ВУГіП інформації про відсутність перерви у роботі за фахом понад три роки до Реєстру будівельної діяльності;
  3. стаття 162. Особливості перебігу строку перерви в роботі за фахом та підвищення кваліфікації, визначеного пунктом 15 Порядку професійної атестації, на період проходження військової служби виконавцями, які призвані на таку службу під час мобілізації відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 65 «Про загальну мобілізацію» (зі змінами).

Форма Інформації про відсутність перерви у роботі за фахом строком понад три роки (Заяви про відсутність перерви у роботі за фахом строком понад три роки) розміщена на цьому вебсайті за посиланням.

Окрему увагу СРО ВУГіП звертає на те, що Інформація про відсутність перерви у роботі за фахом строком понад три роки (Заява про відсутність перерви у роботі за фахом строком понад три роки) може бути подана інженером-проектувальником до СРО ВУГіП з виключних підстав, а саме у разі:

  1. виконання робіт (послуг) щодо об’єктів, подання та отримання документів щодо яких відповідно до законодавства здійснюється в паперовій формі;
  2. виконання робіт (послуг) щодо об’єктів, які споруджуються без використання Єдиної державної електронно системи у сфері будівництва (далі – Електронна система);
  3. віднесення інформації щодо осіб, для яких перебіг строку перерви в роботі за фахом на період проходження ними військової служби зупиняється;
  4. віднесення інформації щодо осіб, для яких роботою за фахом вважається викладацька діяльність за умови виконання функцій за напрямом професійної спеціалізації;
  5. віднесення інформації щодо осіб, для яких роботою за фахом вважається наукова діяльність за умови виконання функцій за напрямом професійної спеціалізації;
  6. віднесення інформації щодо осіб, для яких роботою за фахом вважається робота в державних органах, в органах місцевого самоврядування за умови виконання функцій за напрямом професійної спеціалізації.

Перелік наведених підстав є вичерпним та не підлягає розширеному тлумаченню.

В інших випадках подання інформації про відсутність перерви у роботі за фахом строком понад три роки здійснюється інженером-проектувальником самостійно через електронний кабінет користувача Електронної системи та/або іншу державну інформаційну систему, інтегровану з Електронною системою з накладенням електронного підпису (див. абз. 2 п. 15 Порядку проведення професійної атестації виконавців окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 554 (далі – Порядок № 554).

Перевірка та аналіз інформації про відсутність перерви в роботі здійснюється автоматично програмними засобами електронної системи шляхом порівняння відомостей, що зазначаються виконавцем у повідомленні, з відомостями, що містяться в Реєстрі будівельної діяльності, з наступним підтвердженням такої інформації замовником робіт (послуг) чи роботодавцем відповідного виконавця через електронний кабінет користувача електронної системи (див. абз. 3 п. 15 Порядку № 554).

Враховуючи вищенаведене, СРО ВУГіП просить звернути увагу на вказані зміни та діяти у відповідності із ними.

До уваги інженерів-проектувальників!

ВП АТЦ НАЕК “Енергоатом” терміново потрібен інженер-кошторисник, досвід робіт з оформленням кошторисів на ремонтні роботи. Зарплата висока офіційна, державне підприємство, бронювання працівників. Контактний телефон 067 536-39-61, начальник відділу капітального будівництва Сергій.